FAQ

Pytania i odpowiedzi

FAQ (frequently asked questions – często zadawane pytania) – zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, które zadają Państwo zarówno w trakcie rozmów telefonicznych, przez wiadomości e-mail, jak również na facebooku. Oczywiście jeżeli nie znaleźliście Państwo, odpowiedzi na swoje wątpliwości prosimy o kontakt

Często klienci pytają się czym różnią się baseny ze skimmerem od basenu z rynną czy basen Infinity? Jaki basen wybrać?

Basen ze skimmerem:

Basen ze skimmerem to rozwiązanie dedykowane głównie do basenów prywatnych. Skimmer to „okno w ścianie basenowej”, które pobiera wodę za pomocą pompy basenowej z powierzchni lustra wody basenowej, zbierając wszystkie zanieczyszczenia. Następnie woda kierowa jest na cały układ filtracyjny i oczyszczona doprowadzana jest do niecki za pomocą dysz.
Instalacja basenu skimmerowego nie wymaga zbiornika retencyjnego, jest prostsza i tańsza. Poziom wody basenowej jest obniżony o 5-10cm. Obecnie na rynku występuje wiele modeli skimmerów, różnią się kształtem oraz materiałem wykonania, występują m.in. skimmery typu SLIM, aby uzyskać jak najwyższy poziom wody w basenie.

BASEN ZE SKIMMEREM
Basen z rynną:

Basen z rynną przelewową to rozwiązanie bardziej złożone porównując do basenów skimmerowych. Wokół basenu lub na poszczególnych ścianach powstaje rynna przelewowa, która odbiera wodę z powierzchni lustra wody basenowej. Woda kierowana jest do zbiornika wyrównawczego, który jest niezbędnym elementem basenu z rynną. Zbiornik gromadzi wodę wypartą przez kąpiących oraz zapewnia rezerwę wody na płukanie filtra basenowego. Pompa basenowa kieruje wodę na cały układ filtracyjny, oczyszczona woda doprowadzana jest do niecki za pomocą dysz.
Instalacja basenu z rynną jest rozbudowana o zbiornik wyrównawczy oraz rynnę przelewową. Budowa takiego basenu jest droższa ze względu na te dwa elementy. Basen wypełniony jest w 100% woda dolana jest do krawędzie rynny przelewowej.

BASEN-Z-RYNNA
Basen Infinity:

Basen typu Infinity to rodzaj basenu z tzw. nieskończoną rynną przelewową. Bardzo popularne rozwiązanie stosowane na dachach budynków, na działkach z dużą różnicą poziomów lub na wyniesionych tarasach. W tego typu basenach woda przelewa się przez jedną krawędź niecki, rynna przelewowa zlokalizowana jest parę metrów niżej tak, aby nie była widoczna z poziomu plaży basenu. Woda spływa po ścianie basenu do rynny, następnie kierowana jest do zbiornika. Dalsza część instalacji jest taka sama jak w przypadku pozostałych basenów.

BASEN INFINITY (1)

Aby wybudować basen na działce nieważne czy betonowy, stalowy czy ceramiczny należy sprawdzić, czy mamy wszystkie niezbędne wymagania:

  • po pierwsze na urządzenia basenowe takie jak: filtry, pompy, sterowniki potrzebujemy pomieszczenia technicznego – najlepiej zlokalizowanego poniżej poziomu lutra wody basenowej tak aby grawitacyjnie zalać pompę:
  • dla wygody użytkowników do pomieszczenia należy doprowadzić wodę bieżącą, kanalizację oraz energię elektryczną:
  • zgodnie z obowiązującym prawem na baseny o powierzchni lutra wody powyżej 50m2 niezbędnie jest wykonanie projektu architektoniczno-budowlanego oraz pozwolenia na budowę;
  • należy sprawdzić warunki gruntowe w miejscu budowy basenu w celu lokalizacji poziomu wód gruntowych, w przypadku wystąpienia wód gruntowych niezbędne jest wykonanie drenażu opaskowego wokół niecki basenowej;
  • dla budowy basenu o charakterze użyteczności publicznej niezbędny jest projekt architektoniczny oraz projekt instalacji. Dla takich basenów SANEPiD wymaga specjalnych pomieszczeń przechowywania chemii basenowej.

Tak, wówczas zalecamy budowę basenu betonowego, który jest najtrwalszy. Baseny ceramiczne Compass także mają zabezpieczenie przed uszkodzeniem niecki przez wody gruntowe. Konieczne jest wykonanie drenażu opaskowego z odprowadzeniem wód z drenażu. Oczywiście wszystko zależy od poziomu oraz ilości wód gruntowych.

Zgodnie z prawem budowlanym pozwolenia na budowę basenu wymagane jest dla budowy niecki powyżej 50m2 lustra wody. Na mniejsze baseny nie potrzebujemy pozwolenia na budowę, nawet zgłoszenia.

Jednym z podstawowych pytań klienta budującego basen jest wymiar i kształt basenu. Jest to oczywiście sprawa indywidualna i dostosowywana dla potrzeb użytkownika i możliwości na działce.
Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, do czego ten basen ma służyć?

Basen rekreacyjny może być to prostokąt o wymiarach 3×6 lub 4×8, zwykle stosunek długości do szerokości to 2:1 – taka niecka najkorzystniej wygląda.

Basen do pływania treningowego powinien mieć długość minimum 10m i szerokość 2,5m (jak tor pływacki). Żaden przeciwprąd nie pomoże nam w treningu w krótkim basenie, są to urządzenia do pływania rekreacyjnego. Dla pływaków stosuje specjalne maszyny pływackie.

Głębokość basenu jest także uwarunkowana od użytkowania, od wzrostu oraz od rodzaju basenu. Użytkownik, aby czuł się komfortowo, powinien mieć poziom wody maksymalnie do klatki piersiowej poniżej ramion. Baseny do pływania powinny mieć powyżej 1,40m wody, baseny rekreacyjne poniżej, baseny do skoków powyżej 2m głębokości.
Stosuje się też baseny z pochyłym dnem, z jednej strony do skoków, z drugiej basen wygodny dla dzieci.
Kształt nieregularny basenu to kwestia indywidualna zamawiającego, należy jednak zwrócić uwagę, że przy nieregularnym kształcie eliminujemy możliwość przykrycia tafli wody, nie można zastosować przykrycia solarnego, ani też rolety automatycznej. Pozostaje nam zadaszenie lub przykrycie napinane na szynach. Zalecamy maksymalną szerokość do 6m – do tej szerokości produkowane są przykrycia basenowe.

Basen to nie tylko miejsce do pływania czy ochłoda w gorące dni ale także wizytówka domu oraz ozdoba ogrodu, dlatego uważamy, że oświetlenie jak najbardziej TAK! Oświetlony basen wieczorową porą wygląda przepięknie. Do wyboru mamy oświetlenie niecki, schodów, czy podkreślenie innych elementów basenu. Pamiętajmy, że jeżeli wybieramy roletę basenową to najlepiej żeby to była roleta przeźroczysta, aby przepuszczała światło.

Żarówki produkowane są w 2 rodzajach białe oraz RGB (kolorowe sekwencje czerwonego, niebieskiego i zielonego) – wybór należy do Inwestora.

Oswietlenie biale
Oswietlenie RGB - Czrwony
Oswietlenie RGB - Niebieski
Oswietlenie RGB - Zielony

Aby urozmaicić nasz basen, stosujemy różnego typu urządzenia i elementy w basenie:

  1. Przeciwprąd – urządzenie wielofunkcyjne, służy do masażu różnych części ciała, oraz do rekreacyjnego pływania, pozwala spokojnie pływać w krótkich basenach.
  2. Wylewka, wodospad basenowy – element dekoracyjny oraz masaż karku, służy do masaży obręczy barkowej karku oraz górnych części ciała. Wspaniale wygląda, jest dekoracją ogrodu.
  3. Masaż 3 – dyszowy urządzenie do masaży dolnych części ciała – masaże ustawiamy według życzenia klienta głównie na łydkę, udo i pośladek.
  4. Gejzer denny – element dekoracyjny oraz wspaniała atrakcja dla dzieci. Urządzenie wprowadza powietrze na w dnie basenu, powodując swoisty wulkan.
  5. Ławeczki i leżanki powietrzne – dla klientów, którzy nie posiadają wanny SPA, możemy wydzielić część relaksacyjną w basenie. Stosuje się ławeczki z masażami powietrznymi lub miejsca do leżenia.
  1. Wykonanie wykopu + wywóz ziemi.
  2. Podbudowa, kamień tłuczeń 10cm – zagęszczony zagęszczarką mechaniczną;
  3. Wylanie chudego betonu;
  4. Opcjonalnie styrodur pod płytę denną.
  5. Wykonanie płyty dennej żelbetowej – podwójnie zbrojona – pod basen i pomieszczenie techniczne.
  6. Dla basenu foliowego: płytę denną należy zatrzeć na gładko, w części pod basenem.
  7. Wykonanie ścian żelbetowych, albo z bloczków betonowych – w trakcie szalowania osadzenie elementów basenowych.
  8. Ściany po wylaniu wygładzić (dla basenów foliowanych);
  9. Wykonanie stropu nad pomieszczeniem technicznym.
  10. Do pomieszczenia wykonać właz stalowy o wymiarach większych niż dobrany filtr basenowy.
  11. Od zewnątrz ściany basenu, pomieszczenia i strop zaizolować masą bitumiczną do fundamentów.
  12. OPCJONALNIE: Od zewnątrz ściany basenu obłożyć nieckę styrodurem XPS.
  13. Wykończyć folią kubełkową.
  14. Wykonać drenaż opaskowy niecki i pomieszczenia, 2 studzienki rewizyjne, jedna przegłębiona z pompą zatapialną odprowadzającą nadmiar wody do kanalizacji.
  15. Zasypanie niecki piasek.
  16. Montaż folii basenowej lub izolacja niecki i wyłożenie niecki ceramiką.
  17. Izolacja obrzeża niecki i wykończenie obrzeża niecki.
  18. Wykończenie komory technicznej kafelkami – wg uznania Inwestora.
  19. Wykonanie technologicznej instalacji basenowej.
  20. Napełnienie basenu i rozruch.

Ogrzewanie basenu zewnętrznego:
W Polsce baseny zewnętrzne z założenia działają tylko w sezonie letnim (maj-wrzesień), oczywiście istnieją sposoby „wydłużenia” tego sezonu, stosując różnego rodzaju zadaszenia basenowe.
Obecnie najczęściej stosowanym urządzeniem do ogrzewania wody basenowej dla niecek zewnętrznych jest powietrzna pompa ciepła. Jest to urządzenie elektryczne pobierające ciepło z powietrza i przekazujące je do wody basenowej. Zaletą tych urządzeń są wysokie efekty nagrzewania przy stosunkowo niskich poborach energii elektrycznej.
Należy jednak pamiętać, że sprawność tych urządzeń bardzo mocno zależy od temperatury powietrza. Im cieplej tym pompa ciepła będzie krócej pracowała i równocześnie zużywała mniej energii. Ważna jest także lokalizacja samego urządzenia. Pompy ciepła należy montować na powierzchni ziemi w miejscach o dużym nasłonecznieniu. Przy doborze pompy ciepła należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy ogrzewać wodę także w miesiącach chłodniejszych (kwiecień, październik), wówczas należałoby zastosować urządzenia o większej mocy – przewymiarować instalację.
Kolejnym urządzeniem ogrzewającym wodę basenową jest grzałka elektryczna. Urządzenie to ze względu na duży pobór energii elektrycznej jest już rzadko stosowane dla ogrzewania wody w basenie. Moc grzałki nie zależy od warunków atmosferycznych, dlatego z powodzeniem dalej stosuje się je przy wannach SPA, z których można korzystać także zimą, a ilości wody są znacznie mniejsze.
Wodę w basenie można także ogrzać ciepłem, z jakiego korzystamy w domu, czy to ogrzewanie gazowe, olejowe piec na pellet czy ekogroszek. Dla każdego z tych źródeł ciepła należy dobrać odpowiednie wymienniki ciepła i wykonać instalację grzewczą.
Niezależnie od rodzaju ogrzewania wody basenowej ważne jest zastosowanie przykrycia tafli wody w basenie, gdy nie zażywamy kąpieli. 95% ciepła z wody ucieka przez parowanie, a dzienna ilość wyparowanej wody może osiągnąć nawet wartość 5 litrów na każdy m2 wody w zależności od różnicy temperatur wody i powietrza.
Nawet najtańsze i najprostsze przykrycie basenowe zmniejszy parowanie do 98% i znacznie obniży koszty ogrzewania wody.

Ogrzewanie basenu wewnętrznego:
Ogrzewanie basenu wewnętrznego rozwiązuje się trochę inaczej. W 90% przypadków ogrzewanie podpinamy do C.O., uwzględniając zapotrzebowanie na moc przy projektowaniu instalacji C.O., jednocześnie ogrzewamy basen tym samym urządzeniem, którym ogrzewamy dom, czy to ogrzewanie gazowe, olejowe piec na pellet czy ekogroszek. Dla każdego z tych źródeł ciepła należy dobrać odpowiednie wymienniki ciepła i wykonać instalację grzewczą.

Niezależnie od rodzaju ogrzewania wody basenowej ważne jest zastosowanie przykrycia tafli wody w basenie, gdy nie zażywamy kąpieli. 95% ciepła z wody ucieka przez parowanie, a dzienna ilość wyparowanej wody może osiągnąć nawet wartość 5 litrów na każdy m2 wody w zależności od różnicy temperatur wody i powietrza. W basenach zewnętrznych występują dużo większe ilości wyparowanej wody, ponieważ różnice temperatur są znacznie wyższe. Nawet najtańsze i najprostsze przykrycie basenowe zmniejszy parowanie do 98% i znacznie obniży koszty ogrzewania wody. W nieckach wewnętrznych przykrywanie wody również ma sens. Ograniczenie parowania wody korzystniej wpływa na atmosferę na hali basenowej oraz zmniejsza obciążenie urządzeń wentylacyjnych czy odwilżaczy redukując jednocześnie koszty energii eklektycznej i koszty ogrzewania wody.

Na rynku basenowym wyróżniamy wiele rozwiązań zakrycia niecki basenowej:

  • Folia solarna;
  • Elektryczna roleta nawodna/podwodna;
  • Zadaszenie basenowe;
  • Taras mobilny;
  • Napinana roleta basenowa.

Zalecamy pozostawianie wody w basenie na zimę. Zarówno w przypadku basenów stalowych, gotowych oraz betonowych wkopanych w ziemię, siła zamarzającej wody podczas zimy pozwala przeciwdziałać sile marznącej ziemi, jaka działa na ściany basenu. Tylko basen ze sprawdzonymi i dobrze wykonanymi ścianami można pozostawić bez wody.
Aby uniknąć uciążliwego, wiosennego szorowania niecki basenowej, a także, aby zapobiec zniszczeniu czy odbarwieniu folii, czy glazury należy na początku jesieni prawidłowo przygotować wodę w basenie do zimy. Aby prawidłowo przygotować basen, do sezonu zimowego należy pamiętać o paru podstawowych krokach:

  1. Warto zacząć od wyregulowania pH do zalecanej wartości 7,2-7,4 i szokowej dezynfekcji wody. Następnie przefiltrować wodę przez układ filtracyjny.
  2. Kolejny ważny krok to spuszczenie wody z basenu do poziomu poniżej uzbrojenia niecki basenu: skimmera, dysz wlotowych, reflektorów. Zapobiegnie to przepełnieniu basenu w przypadku obfitych opadów w okresie jesienno-zimowym.
  3. Dodać środek CALZELOS o długotrwałym działaniu, który zapobiegnie powstawaniu silnych zabrudzeń wody i wzrostowi alg. Należy zwrócić uwagę, aby bezpośrednio przed dodaniem CALZELOSU woda pozbawiona była chloru. Po dodaniu środka wodę dobrze wymieszać.
  4. Nie wolno również zapomnieć o spuszczeniu wody z filtra, pompy filtracyjnej, pompy ciepła i całej instalacji filtrującej i grzewczej. Jeśli mamy taką możliwość urządzenia po spuszczeniu wody przenieść do ciepłego pomieszczenia. Rurociągi prowadzone bez spadków należy przedmuchać sprężonym powietrzem lub wodnym odkurzaczem.
  5. Wyczyścić ściany tak, aby zabrudzenia i osady nie pozostały do wiosny.
  6. Zabezpieczyć ściany basenu przed uszkodzeniem spowodowanym rozszerzającym się lodem, można wrzucić do wody kilka specjalnych pływaków, które zaabsorbują siłę wytwarzaną przez lód. Można je odpowiednio powiązać, tak aby nie znalazły się wszystkie w jednym miejscu basenu.
  7. Na tak przygotowany basen dobrze jest założyć dodatkowo zimowe przykrycie chroniące przed liśćmi, kurzem i innymi zabrudzeniami.
  8. Jeśli mają Państwo zamiar używać tę samą wodę w następnym sezonie, warto na przełomie marca i kwietnia (gdy temperatura jest już dodatnia), obserwować jakość wody. Długotrwałe działanie dodanego jesienią CALZELOSU może już dobiegać końca. Warto wtedy dodać trochę środka dezynfekującego CHEMOCHLOR GRANULAT T65 lub ponownie CALZELOSU i wymieszać wodę. Zapobiegnie to narastaniu alg w wodzie jeszcze przed właściwym uruchomieniem basenu.
  1. Pierwszy krok to spust wody z niecki basenowej i rozpoczęcie mycia dna i ścian basenu. Do mycia nie należy używać materiałów silnie ścierających (ostre gąbki, druciane szczotki itp.), które mogą zniszczyć powierzchnie basenu. Dużo lepiej sprawdzą się specjalne gąbki i szmatki. Do czyszczenia stosować należy specjalne, profesjonalne środki do czyszczenia basenów. Ich skład i stężenie jest specjalnie dobrane, aby w sposób skuteczny i łatwy, usunąć zabrudzenie jednocześnie nie uszkadzając materiałów, jakimi pokryta jest niecka (folia, poliester, kafelki). Zanim zastosujemy dany produkt, upewnijmy się, czy może być stosowany do czyszczenia materiałów, z których zbudowany jest basen. Szczególnie uważać należy przy czyszczeniu elementów ze stali nierdzewnej, które są wrażliwe na środki czyszczące o odczynie kwaśnym.
  2. Po umyciu niecki montujemy wszystkie elementy niecki, które zostały zdemontowane na okres zimowy: drabinki, dysze, reflektory, urządzenia do masażu.
  3. Kolejnym ważnym krokiem jest montaż instalacji obiegu wody. Sprawdzić należy stan koszyków pompy filtracyjnej i skimerów, czy nie zebrały się w nich liście i zanieczyszczenia. W razie konieczności należy je wyczyścić. Pamiętać należy o kontroli filtra i w razie konieczności wymienić piasek na nowy.
  4. Należy zrobić dokładny przegląd czy wszystkie korki spustowe filtrów pomp innych urządzeń są poprawnie zamontowane, rurociągi i śrubunki skręcone.
  5. Gdy już niecka basenu jest czysta i wszystkie elementy instalacji są zamontowane, możemy nalać świeżej wody i rozpocząć jej uzdatnianie. Należy zwrócić uwagę czy nie ma wycieków z korków spustowych oraz na łączeniach rur.
  6. Już podczas nalewania wody równocześnie można dodać środka glonobójczego, aby nie dopuścić do rozwoju glonów i grzybów podczas nalewania wody.
  7. Po napełnieniu niecki wodą zalewamy instalację, otwierając odpowiednie zawory. Uruchamiamy pompę obiegową (upewniając się, czy w prefiltrze jest woda) i całą instalację obiegu wody. W pierwszej kolejności sprawdzamy wartość pH wody i w razie konieczności za pomocą specjalnych preparatów pH MINUS lub pH PLUS ustawiamy ją na poziomie 7,2-7,4.
  8. Po ustabilizowaniu wartości pH przystępujemy do oczyszczenia i zdezynfekowania wody metodą chlorową w celu zniszczenia bakterii, wirusów oraz utlenienia innych substancji znajdujących się w wodzie świeżej. Do wyboru mamy preparaty w postaci granulatu, tabletek lub płynu. Należy dokładnie zapoznać się z instrukcją ich stosowania i dozowania.

Folie basenowe to wygładzone folie z plastyfikowanego polichlorku winylu z dwiema warstwami PVC i wkładem poliestrowym. Powstaje w ten sposób wykładzina o grubości 1,5 mm. Powierzchnia pokryta jest podwójną lub potrójną warstwą akrylu. Daje to niespotykaną trwałość, odporność, łatwość czyszczenia.
Jednak aby folia przez wiele lat utrzymywała swoje cechy, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  1. Nieprawidłowe stężenie produktów chemicznych stosowanych do uzdatniania wody może działać niekorzystnie na membranę, powodując płowienie koloru; fałdowanie się, łamliwość (kruchość) oraz przedwczesne starzenie się membrany. Idealne parametry to: temperatura wody ok. 27 – 28 oC lub mniej, pH 7,2 – 7,6, stężenie wolnego chloru pomiędzy 0,3 a 0,8 g/m³
  2. Wykładzinę basenu na linii wody należy czyścić regularnie wilgotną gąbką lub szmatką. W tym celu należy obniżyć lustro wody, osad zwilżyć kwaśnym (osady wapienne) lub zasadowym (osady tłuste), środkiem do mycia folii i po około kwadransie usunąć osad czystą szmatką. Na koniec czyste miejsce należy spłukać czystą wodą.
  3. Gnijące liście, martwe owady itp. należy regularnie usuwać z basenu, gdyż mogą zabarwić wykładzinę basenu.
  4. Dbać należy o odpowiednią zawartość środków chemicznych. Bez odpowiedniego stężenia tych środków w wodzie glony rozwijają się bardzo szybko. Gdy zaczynają się rozwijać, ma się wrażenie, że woda początkowo staje się śluzowata a ściany śliskie. Później staje się zielona, czasem także czerwona lub czarna. Dodanie środków i stałe filtrowanie wody, pozwoli przywrócić wodzie jej czysty stan.
  5. Nie wolno w żadnym wypadku dodawać produktów chemicznych do basenu w stanie skoncentrowanym. Środki dezynfekujące nie powinny nigdy mieć kontaktu z wykładziną basenu. Grozi to wybieleniem lub zniszczeniem folii. Szybko rozpuszczający się granulat powinien zostać najpierw rozpuszczony w wodzie, np. we wiaderku. Tabletki, które rozpuszczają się powoli, należy umieścić w skimmerze lub dozowniku w momencie dodawania do basenu produktów chemicznych pompa obiegowa powinna pracować.