Budowa basenu samodzielnie – krok po kroku

Budowa basenu samodzielnie – krok po kroku

Budowa basenu samodzielnie – czy jest możliwa? Wiele osób, które marzą o własnej przestrzeni do pływania, zastanawia się, czy można własnoręcznie przeprowadzić cały proces budowlany. Oczywiście, dysponując odpowiednimi środkami i specjalistycznym sprzętem można podjąć się tego zadania na własną rękę. Jak samodzielnie wybudować basen? Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku.

Budowa basenu samodzielnie – od czego zacząć?

Zanim rozpoczniemy prace, należy dokładnie zaplanować poszczególne etapy budowy. Na początek opracuj schemat prac i przygotuj szczegółowy kosztorys. Zastanów się, w jakim miejscu chcesz postawić basen i czy nie ma żadnych przeszkód np. instalacji, czy mocnych korzeni pod ziemią, które utrudniałyby budowę. Zleć geologom badanie nośności gruntu i sprawdzenie poziomu wód gruntowych. Przemyśl, jak będzie wyglądała budowa basenu krok po kroku i czego będziesz potrzebować, by zrealizować to marzenie. Zastanów się, jakiej wielkości i jaki kształt ma mieć niecka. Dostosuj parametry do wielkości działki i terenu, który możesz przeznaczyć pod budowę.

Jaką nieckę wybrać? Różne rodzaje basenów

Wyróżnić można kilka rodzajów niecek basenowych. Do najbardziej popularnych należą:

Jak wybrać najwłaściwszy rodzaj? Zależy to w dużej mierze od możliwości finansowych. Koszt niecki stanowi ponad połowę całego kapitału, jaki należy przeznaczyć na budowę. Baseny betonowe to rozwiązanie korzystne finansowo, z kolei niecki ceramiczne są najbardziej atrakcyjne wizualnie.

Schemat budowy basenu betonowego – wykop pod basen

Jaki jest schemat budowy basenu betonowego? Po podjęciu ostatecznej decyzji dotyczącej rodzaju niecki można przystąpić do prac ziemnych. Jak przebiegają kolejne etapy budowy basenu? Pierwszym krokiem jest wykonanie wykopu na wyznaczonym terenie. Musi być nieco większy niż sam basen, ze względu na konieczność ułożenia szalunków, osadzenia elementów basenowych takich tak: skimmer lub rynna przelewowa, dysze, lampy LED, przeciwprąd, odpływ denny itp. Kolejnym krokiem jest wylanie betonu –  mieszanka nie może być przypadkowa i musi posiadać odpowiednie parametry techniczne, które zapewnią wytrzymałość przez wiele lat, niezależnie od warunków atmosferycznych.

Jak wybudować basen krok po kroku – wykończenie niecki

Jak powstaje basen murowany krok po kroku po wylaniu betonu? Gdy niecka jest już gotowa, należy pomyśleć, w jaki sposób ją wykończyć. Tutaj również można zdecydować się na różne warianty – od folii, przez płytki ceramiczne po efektowną mozaikę. Niezależnie od tego, co wybierzesz, pamiętaj, żeby produkty były sprawdzone i miały właściwości antypoślizgowe, które zapewnią bezpieczeństwo podczas kąpieli.

Instalacje basenowe – co jest ważne?

Po wypełnieniu niecki wodą należy zadbać, by była ona czysta i higieniczna. W tym celu konieczny jest zakup instalacji basenowych takich jak filtry, pompy, pompa ciepła, czy automat pomiarowo-dozujacy. Nie można też zapomnieć o zakupie sprawdzonej chemii basenowej. Dzięki tego rodzaju udogodnieniom woda będzie przejrzysta i bezpieczna, a kąpiel przyjemna. Nie można też zapomnieć, że bardzo ważny jest regularny serwis basenów, prowadzony przez wykwalifikowany personel.

Podsumowanie

Już wiesz, jak przebiega budowa basenu ogrodowego betonowego krok po kroku. To skomplikowane i czasochłonne przedsięwzięcie, które wymaga podjęcia szeregu działań logistycznych. Może się okazać, że niektóre prace będą zbyt wymagające do przeprowadzenia dla osób, które nie mają wiedzy z zakresu techniki basenowej. Dlatego zdecydowanie lepiej jest zlecić wykonanie prac producentowi basenów Fiber Polska. Budową basenów i instalacji wodnych zajmujemy się od 1994 roku. Nasi specjaliści mają fachową wiedzę i umiejętności, dzięki którym w kilka tygodni powstanie Twój wymarzony basen. Zaufaj naszej wiedzy i doświadczeniu, wybierz profesjonalną firmę taką jak Fiber Polska!