Wiele osób marzy o własnym miejscu do pływania tuż obok domu. Z jakimi formalnościami wiąże się budowa basenu? Pozwolenie na realizację przedsięwzięcia nie jest wymagane w każdym przypadku. Przepisy prawa budowlanego jasno wskazują, kiedy wymagana jest formalna zgoda. Sprawdź, jakie warunki należy spełniać, aby urzeczywistnić marzenie o własnym basenie.
Budowa basenu – pozwolenie
Czy budowa basenu wymaga pozwolenia, czy zgłoszenia? Jest to zależne od wielkości niecki. W świetle przepisów prawa budowlanego, a konkretnie ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku, art. 29 ust. 2 pkt 13 jasno wskazuje, że podczas realizacji budowy basenu przydomowego o wielkości nieprzekraczającej 50m2 nie trzeba posiadać zgody na budowę. Nie ma też obowiązku zgłaszania, że planujemy zagospodarować w ten sposób swoją działkę. Stawarza to wiele możliwości dla i znacząco przyspiesza sam proces budowy. Bardzo często to właśnie długie oczekiwanie na decyzje urzędników, opóźnia realizację całego przedsięwzięcia budowlanego.
Zgłoszenie budowy basenu – kiedy jest konieczne?
Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy planowana jest budowa takiego obiektu o powierzchni powyżej 50m2. Czy trzeba mieć pozwolenie na budowę basenu tej wielkości? Zdecydowanie tak. W tym przypadku właściciel działki musi złożyć stosowny wniosek w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym, w zależności od miejsca zamieszkania. Oprócz niego należy także załączyć projekt architektoniczno-budowlany, projekt zagospodarowania terenu oraz szereg innych dokumentów. Ponadto wymagane jest poświadczenie o prawie do zarządzania nieruchomością. Przed przystąpieniem do składania dokumentów, warto sprawdzić pełną listę wszystkich potrzebnych załączników.
Obecnie nie trzeba stać w długich kolejkach do urzędu. Większość formalności można załatwić w wygodny sposób przez internet. Ostateczna zgoda na budowę powinna się pojawić najpóźniej w czasie 65 dni od momentu złożenia dokumentów w urzędzie.
Pozwolenie na budowę basenu w ogrodzie a samowola budowlana
Budowa basenu w ogrodzie wymaga pozwolenia, jeśli planujemy większy obiekt. Jakie konsekwencje grożą, jeśli nie dopełni się niezbędnych formalności? W takim przypadku może okazać się konieczne przeprowadzenie procedury legalizacyjnej. Wiąże się to nie tylko z dodatkowymi kosztami, ale również w wielu przypadkach decyzją o rozbiórce obiektu.
Budowa basenu ogrodowego – o czym warto pamiętać?
Planując zagospodarowanie terenu wokół domu, warto wiedzieć nie tylko, czy budowa basenu wymaga pozwolenia, ale także, jakie warunki techniczne muszą zostać spełnione. Dotyczy to umiejscowienia obiektu np. w konkretnej odległości od sąsiedniej działki. Ważne są również ustalenia dotyczące planu zagospodarowania przestrzennego terenu, które należy uwzględnić podczas całej inwestycji. Nie bez znaczenia są też panujące na działce warunki gruntowe, a także lokalizacja poziomu wód gruntowych. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie specjalnego drenażu opaskowego wokół niecki.
Pozwolenie na budowę a rodzaj niecki
Niezależnie od tego, czy planujesz budowę basenu betonowego, ceramicznego czy basenu ze stali nierdzewnej, nie potrzebujesz pozwolenia, jeśli jego powierzchnia nie przekracza 50m2. Fiber Polska jako producent basenów oferuje kompleksową realizację projektów prywatnych i publicznych, a nasz szeroki asortyment obejmuje zarówno niecki basenowe, jak i montaż czy serwis basenów. Zapewniamy także fachowe doradztwo oraz terminową realizację zleceń.
Budowa basenu – podsumowanie
Jeśli marzysz o własnym przydomowym basenie, możesz bez większych przeszkód zrealizować swój pomysł. Jeśli jego powierzchnia nie przekroczy 50m2, nie musisz nigdzie zgłaszać jego budowy i nie jest wymagane żadne pozwolenie, czy formalna zgoda. Zaufaj doświadczeniu specjalistów od techniki basenowej z Fiber Polska, daj ponieść się swojej wyobraźni i stwórz z nami wymarzoną strefę relaksu we własnym ogrodzie!