Ile kosztuje budowa basenu? Wszystko, co musisz wiedzieć

Ile kosztuje budowa basenu? Wszystko, co musisz wiedzieć

Koszt budowy basenu zależy od wielu czynników jak na przykład miejsce, typ niecki czy elementy dodatkowe, takie jak  automatyka dozowania, atrakcje basenowe, masaże itp. systemy podgrzewania wody czy lampy UV. Nie bez znaczenia jest również montaż przykrycia lub zadaszenia czy oświetlenia. Wszystkie udogodnienia należy uwzględnić w budżecie przewidzianym do realizacji tego przedsięwzięcia. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj prawdziwe koszty związane z budową basenu.

Ile kosztuje budowa basenu? Rodzaje niecek

Kosztorys budowy basenu powinien uwzględniać nie tylko koszt prac ziemnych, związanych z budową, ale także rodzaj niecki basenowej. Obecnie oprócz znanych każdemu basenów betonowych, popularne są także te wykonane z ze stali, a także niecki kompozytowe – ceramiczne. Dzięki różnym rodzajom można w łatwy sposób dostosować rodzaj basenu do możliwości finansowych. Sprawdź, ile kosztuje budowa basenu w ogrodzie.

Koszt budowy basenu przy domu – niecki betonowe, ceramiczne i stalowe

Najbardziej przystępne cenowo baseny żelbetonowe, które wykonywane są w systemach szalunkowych lub z bloczków betonowych czy styropianowych to koszt w granicach 50-60 000 złotych. Ten typ jest niezwykle trwały i można go wybudować nawet w niesprzyjających warunkach gruntowych.

Najdroższe, a zarazem najbardziej atrakcyjne wizualnie są baseny ceramiczne. Ich złożona budowa i wzmocnienia wykonane z włókien węglowych i szklanych wpływają na trwałość konstrukcji. Największą zaletą tego typu basenów jest niezwykle szybki montaż – w ciągu zaledwie kilku dni można cieszyć się własnym basenem tuż obok domu. Koszt basenów ceramicznych waha się w granicach 40 000 zł do nawet 100 000 złotych. Warto wiedzieć, że cena samej niecki, to ok. 60% kosztów całego przedsięwzięcia.

Basen zewnętrzny, a basen wewnętrzny – dodatkowe elementy

Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje basen w ziemi, a ile w domu, musisz wiedzieć, że cena budowy zależy nie tylko od typu basenu, ale również wszelkich udogodnień. Należy uwzględnić, czy zbudowany basen będzie wyposażony w skimmer, czy rynnę przelewową, dzięki której można uzyskać efekt tafli wody równiej z poziomem ziemi. Nie można zapominać również o środkach do uzdatniania wody, które są niezbędne, by zapewnić odpowiednie warunki sanitarne. Niezależnie od tego, czy planujesz budowę basenu wewnątrz budynku, czy w ogrodzie, musisz najpierw przemyśleć, z jakich elementów będzie się składał.

Koszty budowy basenu to również udogodnienia związane z ogrzewaniem wody, podświetleniem basenu, ewentualnym zadaszeniem, jeśli planujesz budowę basenu zewnętrznego. Swój wymarzony basen możesz wyposażyć również w system automatyki dozującej chemię basenową, czy przeciwprądy lub maszyny pływackie dla większego komfortu pływania. Łącznie na ten cel warto w kosztorysie uwzględnić kwotę ok. 50 – 90 000 złotych.

Ile kosztuje budowa basenu w domu?

Koszt budowy basenu ogrodowego i krytego jest różny, ze względu na specyfikę i poszczególne elementy wyposażenia. Basen wewnętrzny zazwyczaj wykonany jest z żelbetonu, a do wykończenia stosuje się specjalną folię basenową lub mozaikę. W kosztach utrzymania i budowy basenu w domu należy uwzględnić ogrzewanie, oświetlenie, chemię basenową, a także regularny serwis basenu. Ostateczny koszt inwestycji zależy więc od wielu czynników.

Podsumowanie

Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje wybudowanie basenu, musisz najpierw określić jego dokładną lokalizację. Następnie należy przemyśleć wszelkie dodatki, w które ma być wyposażony Twój wymarzony basen. Koszty mogą się różnić w zależności od producenta, jednak cena inwestycji wynosi od kilkudziesięciu do nawet 100 000 złotych.

Fiber Polska to producent basenów, stacji uzdatniania wody i chemii basenowej. Realizujemy zamówienia na baseny betonowe, ceramiczne i baseny ze stali nierdzewnej dla osób prywatnych, a także dla hoteli, pensjonatów i pływalni do użytku publicznego. Zajmujemy się również projektowaniem instalacji basenowych i serwisem. Sprawdź nasze dotychczasowe realizacje i spełnij swoje marzenie o własnym basenie.