Jak podgrzać wodę w basenie? Szybko i tanio

Jak podgrzać wodę w basenie? Szybko i tanio

Zastanawiasz się, jak podgrzać wodę w basenie? Jeśli chcesz zapewnić sobie komfort podczas kąpieli nawet w chłodniejsze dni, możesz zadbać o to, by woda była przyjemnie ciepła przez cały czas. Jak to zrobić? Dostępnych jest kilka sposobów na ogrzewanie wody basenowej, podpowiadamy, który z nich jest najlepszy i pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze.

Podgrzewanie wody a rodzaj basenu – jak wybrać skuteczny sposób?

Jak ogrzać wodę w basenie zewnętrznym, a jak w wewnętrznym? Wybór właściwego sposobu zależy przede wszystkim od rodzaju basenu. Niecki zewnętrzne w większości użytkowane są w miesiącach ciepłych – od maja do września. Zdarzają się jednak zimniejsze noce, które sprawiają, że temperatura wody w basenie zaczyna nieprzyjemnie spadać, a kąpiel przestaje być komfortowa. W tym przypadku należy pomyśleć nad instalacją, która umożliwi utrzymanie stałej i przyjemnej temperatury wody. Basen wewnętrzny również wymaga ogrzewania, które zazwyczaj podłączone jest do instalacji grzewczej, która odpowiada za zapewnienie ciepła w całym budynku.

Ogrzewanie basenu zewnętrznego

Jak szybko podgrzać wodę w basenie i zminimalizować ryzyko utraty ciepła? Niezależnie od wybranego sposobu należy pamiętać o zabezpieczaniu tafli przy użyciu np. foli basenowej, rolety automatycznej czy też przy użyciu bezpiecznego przykrycia napinanego. Aż 95% ciepła z wody ucieka podczas procesu parowania, który dziennie może wynosić aż 5 litrów na każdy m2 wody. Dokładna ilość zależy jednak od różnicy temperatury wody i powietrza. Taflę wody trzeba zakładać za każdym razem, gdy nie korzystamy z basenu. Poprzez przykrycie basenu można ograniczyć straty ciepła poprzez parowanie nawet do 98%, a tym samym znacząco obniżyć koszty ogrzewania wody w niecce.

Powietrzna pompa ciepła

Basen ogrodowy można podgrzewać, stosując pompy ciepła. Ten rodzaj instalacji wykorzystuje do ogrzewania wody temperaturę powietrza. Im cieplej na zewnątrz, tym krócej działa i zużywa mniejsze ilości energii. Urządzenie należy montować na powierzchni ziemi, w miejscach dobrze nasłonecznionych. Jak podgrzać wodę w basenie ogrodowym w chłodniejszych miesiącach roku? Pompa ciepła jest właściwym rozwiązaniem także w tym przypadku, jednak należy postawić na urządzenie o zdecydowanie większej mocy. To dobre rozwiązanie do basenów o dużej powierzchni. Nie hałasuje, a w dodatku jest wydajne.

Grzałki elektryczne

Innym przyrządem, który można wykorzystać do podgrzewania wody w basenie, jest grzałka elektryczna. Woda przepływa przez urządzenie grzewcze, a następnie już podgrzana wraca do zbiornika. Choć jest to szybki sposób na nagrzanie wody, ze względu na wysoki koszt eksploatacji, sprawdza się najlepiej np. w wannach SPA i zbiornikach podobnych rozmiarów. Zaletą tej metody jest szybki montaż i niski koszt urządzenia. Systematycznie należy też sprawdzać stan grzałki – jest ona bowiem podatna na korozje czy uszkodzenia.

Ogrzewanie gazowe, węglowe i elektryczne

Sposobem na podgrzanie wody w basenie jest podłączenie do źródła centralnego ogrzewania, jakie stosujemy w domu. Może to być zarówno ogrzewanie gazowe, jak i olejowe, piec na pellet czy ekogroszek. W tym wypadku należy wykonać stosowną instalację grzewczą oraz dopasować właściwe wymienniki ciepła.

Kolektory słoneczne

Jak tanio podgrzać wodę w basenie? Najbardziej ekologiczną, a zarazem najtańszą metodą jest zastosowanie kolektorów solarnych. Ogrzanie wody następuje poprzez przechwycenie przez panele promieni słonecznych. Następnie przekazywane są do urządzenia, które dzięki pompie filtrującej wodę basenową ogrzewa wodę. Kolektory warto zamontować w najbardziej nasłonecznionym miejscu, np. na trawniku. Ich ilość należy dopasować do wielkości basenu. Im większa niecka, tym więcej kolektorów będziemy potrzebować do podgrzania wody.

Ogrzewanie basenu wewnętrznego

Podgrzewanie wody basenowej w nieckach wewnętrznych jest zazwyczaj nieco prostsze. W większości przypadków polega na podłączeniu ogrzewania do instalacji grzewczej, która służy do zapewnienia ciepła w całym domu. Może to być ogrzewanie gazowe, olejowe czy piec na ekogroszek. Również w tym przypadku trzeba uwzględnić większe zapotrzebowanie na moc przy projektowaniu instalacji, oraz zapewnić wymienniki ciepła.

Podsumowanie

Już wiesz, jak podgrzać wodę w basenie ogrodowym, a także wewnętrznym. Ciepła woda w niecce zapewni radość z korzystania z basenu, niezależnie od panujących warunków zewnętrznych. Sposoby podgrzewania wody są zróżnicowane, jednak każdy może dopasować je do swoich potrzeb i możliwości.

Fiber-Polska jako producent basenów zajmuje się kompleksową realizacją projektów związanych z budową, instalacją i serwisem basenów. Nasze realizacje obejmują m.in. baseny betonowe, baseny ze stali nierdzewnej i niecki ceramiczne. Poznaj pełen zakres naszych usług, zaufaj doświadczonym specjalistom od technologii basenowej.