Jak zabezpieczyć basen na zimę?

Jak zabezpieczyć basen na zimę?

Kiedy temperatura spada, a sezon kąpieli zaczyna dobiegać końca, wielu właścicieli zastanawia się, jak zabezpieczyć basen na zimę. Bez odpowiedniej ochrony zimowe warunki pogodowe mogą poważnie uszkodzić strukturę niecki i instalację filtracyjną. Poniżej znajdują się szczegółowe instrukcje, jak zabezpieczyć basen ogrodowy na zimę, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek na wiosnę.

Dlaczego ważne jest zimowanie basenu?

Zimowanie basenu jest niezbędne, aby zabezpieczyć go przed niskimi temperaturami, które mogą uszkodzić jego instalację i strukturę. Zabezpieczenie niecki na zimę oznacza przygotowanie całego systemu, włącznie z pompą, filtrem i ogrzewaniem, na okres zimowego odpoczynku. Niezależnie od tego, czy basen wykonany jest z betonu, stali czy innego tworzywa zaleca się pozostawienie w nim wody na chłodniejsze miesiące w roku. W ten sposób można zrównoważyć siłę marzącej ziemi wodą zamarzającą w niecce, a tym samym zapobiec nieodwracalnym uszkodzeniom.

Jak zabezpieczyć basen przed zimą – krok pierwszy

Pierwszym i bardzo ważnym krokiem jest właściwe przygotowanie wody w basenie. Jak to zrobić? Należy obniżyć jej pH do zalecanej wartości, która wynosi 7,2-7,4. Następnie wykonuje się szokową dezynfekcję wody – najsilniejszą formę odkażenia z zastosowaniem chloru nieorganicznego. Metoda ta jest stosowana również przed ponownym uruchomieniem basenu na wiosnę lub jeśli dojdzie do jej poważnego zabrudzenia algami, lub zmętnienia. Tak przygotowaną wodę należy przepuścić przez układ filtracyjny.

Jak zabezpieczyć basen ogrodowy na zimę – zadbaj o właściwy poziom wody

Jak zabezpieczyć basen na zimę? Kolejnym ważnym krokiem jest spuszczenie wody do właściwego poziomu. Powinna ona sięgać poniżej wysokości uzbrojenia niecki, a więc tam, gdzie zamontowany jest skimmer, reflektory czy dysze wlotowe. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której mogłoby dojść do przepełnienia basenu podczas obfitych opadów deszczu jesienią oraz śniegu zimą. Następnie warto dodać środek CALZELOS, który zapobiega wzrostowi alg i niweluje silne zabrudzenia wody. Trzeba pamiętać, że przed aplikacją woda nie może zawierać chloru. Następnie należy ją dobrze wymieszać.

Kluczowe kroki w zabezpieczaniu basenu ogrodowego na zimę

Nie można również zapomnieć o spuszczeniu wody ze wszystkich instalacji, a więc pompy, filtra, pompy ciepła i instalacji grzewczej. Na czas zimy warto przechować wszystkie przyrządy w ciepłym i suchym miejscu. Rurociągi dobrze jest przedmuchać spędzonym powietrzem lub odsączyć przy użyciu odkurzacza wodnego.

Kiedy już wiemy, jak przygotować nieckę na zimę, czas na wykonanie kroków zabezpieczających. Pierwszym jest dokładne oczyszczenie basenu ze wszystkich zabrudzeń. Myjemy zarówno dno, jak i ściany niecki uważając, by żadne zabrudzenia nie pozostały na nich do kolejnego sezonu. Dobrą praktyką jest umieszczenie w pozostawionej wodzie kilku pływaków – absorbują one siłę wytwarzaną przez lód, a tym samym zabezpieczą przed ewentualnymi uszkodzeniami niecki. Jeżeli nie chcemy, by wszystkie znajdowały się w jednym miejscu w basenie, można je odpowiednio powiązać, aby równomiernie wypełniały powierzchnię wody.

Jak zabezpieczyć basen przed zimą: ochrona fizyczna

Ostatnim, ale nie mniej ważnym krokiem w zabezpieczaniu basenu ogrodowego na zimę jest ochrona fizyczna. Pokrycie basenu specjalną roletą lub inną osłoną zabezpiecza go przed wpadającymi liśćmi, brudem czy śniegiem. Dodatkowo chroni również przed szybkimi zmianami temperatur i jej nagłymi wahaniami.

Podsumowanie

Zabezpieczenie basenu na zimę to kluczowy proces, który chroni Twoją inwestycję i daje gwarancję, że będziesz mógł cieszyć się nim przez wiele lat. Niezależnie od typu basenu, sezonowe zabezpieczenie obejmuje czyszczenie, osuszanie, ochronę instalacji filtracyjnej i zastosowanie odpowiednich środków chemicznych. Pamiętaj, że właściwa osłona basenu to gwarancja, że twoje letnie miejsce relaksu przetrwa zimę bez uszkodzeń.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat niecek ogrodowych? Fiber-Polska jako producent basenów specjalizuje się projektowaniu i budowie zbiorników różnego typu. Nasz zespół profesjonalistów doradzi i pomoże dobrać najwłaściwsze rozwiązanie. Oferujemy m.in. baseny betonowe , baseny ze stali nierdzewnej oraz profesjonalny serwis basenów. Sprawdź dotychczasowe realizacje i powierz specjalistom z Fiber-Polska budowę wymarzonego basenu ogrodowego.